menthai

Közlöm Veled, hogy…

 

Nem érti, amit mondok…Vagy talán süket? Annyiszor elmondtam neki, és semmi. Hiába szólok neki, hiába szólok rá, hiába mondom el neki, hogy mit és hogyan csináljon.

 

kommunikáció

 

Az a rossz hírem, hogy  ilyen esetben valószínűleg a Te készüléked nem működik jól… A kommunikációban ugye van egy adó és egy vevő. De egyáltalán nem mindegy, hogy az adó milyen formában adja a tartalmat. Ugyanis létezik Én-közlés, Te-közlés és Mi-közlés.

Thomas Gordon, amerikai pszichológus dolgozta ki ezt a mindennapokban is jól használható erőszakmentes kommunikációs modellt.

Az Én-közlésben szükségleteket és vágyakat fejezek ki, építő jelleggel. Nem bírálom, és nem minősítem a másikat, csak az adott helyzetet vagy viselkedést. Elmondom, amit szeretnék, vagy ami zavar engem, anélkül, hogy a konfliktust kerülném. Inkább a probléma okait definiálja ez a módszer, és olyan megoldásra ösztönöz, ami mindkét fél számára elfogadható. Nem érzi a vevő, hogy támadom és védekeznie kellene.

Az Én-közlés szerkezete:

  1. „Amikor látom, hogy…” –itt a helyzetet, történést definiáljuk.
  2. „Úgy érzem…” „Szeretném…” –ekkor a saját értéseinkről, érzelmeinkről beszélünk.
  3. „Kívánom, hogy…” „Szeretném, hogy…” –a kívánt végkifejletről beszélünk.

 

A legfontosabb, hogy egyik formánál sem alkalmazunk minősítést.

 

minionok

 

Nézzünk egy konkrét példát, először Te- és Mi-közlésben, majd Én-közlésben:

„Számtalanszor elmondtam már, hogy vidd le a szemetet. Nem igaz, hogy erre sem vagy képes!” (Te-közlés)

„Nekünk nőknek már csak ilyen az életünk. Mi tudjuk, hogy a pasik ilyenek: képtelenek levinni a szemetet…pedig csak ezt az egy dolgot kérjük tőlük!” (Mi-közlés)

„Amikor fáradtan hazaérve látom, hogy tele van a szemetes, úgy érzem, nem vetted komolyan a kérésem. Rosszul esik nekem. Azt szeretném, hogy egy picit jobban figyelj oda arra, amit kérek. Boldog lennék, ha egyszer úgy jönnék haza, hogy levitted a szemetet!”

 

kiáltás

 

Azt gondolom, szembetűnő a különbség. Az Én-közlés nem fogalmaz meg indulatot, sértettséget, a másik fél értékelését, inkább megoldás-orientált kommunikációt kezdeményez.

Évek óta alkalmazom, hidd el, működik! Persze nem tudtam én sem azonnal így beszélni, de kellő kitartással és gyakorlással átállítottam a beszélőkémet erre.

 

Kipróbálod? Örülnék, ha megosztanád kommentben a tapasztalataidat! (ez is Én-közlés volt 🙂 )

 

További rövidebb-hosszabb lélekbonbonokért látogass el ide: https://www.facebook.com/menthai.hu

 

 

További rövidebb-hosszabb lélekbonbonokért és érdekességekért látogass el ide: https://www.facebook.com/menthai.hu

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. menthai says:

    Igen-igen, de ha érzelmekről van szó, akkor az én-közlés hatékonyabb. Viszont mind mindenben, ebben sem szabad túlzásba esni, ne menjen át egoizmusba 🙂

  2. Pink Dust says:

    Azt tapasztaltam, hogy nem mindenkinél működik, túl sok én-közlés egy idő után azt hozhatja magával, hogy a másik fél úgy érzi, csak magunkról beszélünk, csak a mi érzéseink fontosak, hiába hallgattatik meg az ő véleménye is.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!