Minden hónapban megnézem a Pszichoszínház aktuális előadását. Ebben a hónapban is érdekes volt a téma. Többnyire a női-férfi kapcsolatot boncolgatják. A mostani történetben az volt az érdekes, hogy a főszereplők úgy élték le az életüket, hogy a végén egyedül, társ nélkül maradtak. Úgy a 40. születésnapjuk körül megfordult a fejükben, hogy valami nem jól működik, de nem értették, nekik ebben hol a szerepük. El is mentek a pszichológushoz, de ott is inkább siránkoztak, és védekeztek. Elmesélte a lány, hogy volt egy srác még fiatalkorában, akivel első látásra szerelem volt, de aztán a srác elutazott, és amikor visszajött, hiába hagyta ott a telefonszámát a munkahelyén, nem hívta fel soha. A srác pedig szintén nem tett több kísérletet a hódításra.
Aztán jöttek a különböző rövidebb-hosszabb kapcsolatok mindkettejüknek. Az előadás végén idős korukra újra találkoztak és megkonzultálták, hogyan alakult az életük. Elment az élet… anélkül, hogy lehorgonyoztak volna, akár egymás mellett. Nem jött össze, ennyi.
Persze, a legkönnyebb arra fogni, hogy „mindig rossz emberekkel találkozom”, „mindig ugyanabba a típusba botlok bele”, „vonzom a problémás eseteket”, „minden pasi/nő idióta”.
De vajon ez valóban így van? Szerintem nem. Nem Ő találkozik ugyanolyan emberekkel, hanem inkább ő ugyanolyan minden kapcsolatban. Hiszen Ő a fix pont, a másik szereplő változik. Két ember nem lehet ugyanolyan, bármennyire szeretnénk is általánosítani. Meg lehet ideologizálni, miért nem csinálunk meg valamit, de attól még nem lesz megoldás. Gyakran fordul elő az, hogy büszkeségből, illetve a társadalmi elvárás miatt nem szólunk, nem lépünk. Nem állunk ki saját magunk mellett. Lehet mentegetni a másikat, miért viselkedik így vagy úgy. Lehet várni is, hogy majd megváltozik, majd megbecsül, majd egyszer én is kerülhetek előtérbe. De a várakozással meglehetősen sok idő mehet el. Ahogy már korábban is írtam, az őszinteség lehet, hogy fáj, de hosszú távon kifizetődőbb, mert a ki nem mondott szavak betegítenek. Sebeket okoznak. És a kimondás helyett inkább a lelépést, kilépést választják sokan, nem számolva a későbbi következményekkel.
Mert a sebek ott maradnak, és ahelyett, hogy begyógyítanánk, csak dobunk rá valami kötést, betakarjuk, aztán gyerünk tovább. Éppen nem fájnak, panaszmentesek vagyunk. Majd pedig meglepődünk, miért ismétlődnek a dolgok körforgásszerűen az életünkben. Egyre jobban szenvedünk, de közben csak újra letakarjuk azt a sebet, csinálunk egy hátraarcot, és elhisszük, hogy elmúlt. Élünk egyedül, szidva a másik nemet, hogy pokollá tette az életünket, és nincs egy rendes ember. Vagy félve a függetlenségünk feladásától, inkább elhatárolódunk a kapcsolatoktól. Közben elolvasunk több száz önismereti könyvet, bízva abban, hogy majd az meghozza a megoldást és a nagy Őt. De nem hozza. A rossz hírem az, hogy a nagy Ő akkor fog érkezni, ha megérkezik a nagy ÉN.
„Ha egy tojás eltörik egy külső erő hatására, az élet véget ér.
Ha egy tojás eltörik egy belső erő hatására, az élet elindul.
A NAGY DOLGOK MINDIG BELÜLRŐL KEZDŐDNEK.”
Nem azért születtünk a Földre, hogy vegetáljunk, hanem azért, hogy éljünk. És hogy boldogan éljünk. De a boldogság bennünk van. Nem a másiktól fog jönni. Az az ő boldogsága lesz.
De akár társas magányban is élhetünk, tele megalkuvással, elfojtással és félelemmel attól, hogy elveszítjük azt, akivel amúgy nem is jó igazából. Viszont már úúúgy megszoktuk, jó lesz az…
Szerencsés esetben rájövünk, vagy rávilágít valaki (esetleg egy szakember) arra, hogy sebesültek vagyunk. És nem gyógyult be a seb. De a jó hír, hogy gyógyítható! Ugyan fájdalmas lesz, sokkal fájdalmasabb, mintha akkor tettük volna, mikor megsérültünk. Mert először ki kell pucolni a sebet, szépen gondosan, türelemmel. Csak aztán következhet a tényleges gyógyítás, gyógyulás, épülés. És előbb-utóbb megérkezik a nagy ÉN is. Viszont az oda vezető út számos kalanddal és felismeréssel jár. Olyan dolgokat is észre fogunk venni, amit eddig soha. Csupa-csupa: „Jéééé, ez eddig is itt volt?” vagy „ Úristen, ez eddig is így nézett ki?” –mondat fogja elhagyni a szánkat.
Azonban hadirokkantként, sebeinket nyalogatva nem érdemes élni. Mert ahogy hétvégén mutatta egy kedves barátom: